Na umetniški razstavi namerno stradali tri pujske, 10-letnica jih je rešila gotove smrti

6. 3. 2025, 11:39 | R.S.
Deli
Na umetniški razstavi namerno stradali tri pujske, 10-letnica jih je rešila gotove smrti (foto: Profimedia)
Profimedia

Na srečo niso poginili od lakote. 

Umetnik Marco Evaristti je nedavno odprl šokantno razstavo, s katero je želel "zbuditi dansko družbo zaradi krutega ravnanja s tovarniško rejenimi prašiči". Danska je ena največjih izvoznic svinjine na svetu.

Evaristti je izdelal kletko iz sena in nakupovalnih vozičkov, v katero je zaprl trojico pujskov, ki jih je nameraval pustiti umreti od lakote. Pujski Simon, Lucia in Benjamin na srečo niso poginili od lakote. Za to je zaslužna 10-letnica, ki jih je rešila pred grozljivo usodo. 

Kar je Hrvat našel v ribi, ga je presenetilo: “Česa takega še nisem videl”

10-letnica je svojega očeta Casparja Steffensena, ki je prijatelj Evaristtija, prosila, naj pujskom priskoči na pomoč in "poskrbi, da prašički ne bodo umrli". Steffensen se je povezal s skupino za pravice živali De Glemte in ukradel živali - čeprav je s tem izdal svojega prijatelja, poroča New York Post. Pujske so odpeljali na varno lokacijo. 

Skupina je dejala, da so poskrbeli, da med dejanjem ni bila ukradena nobena lastnina in niso bila storjena nobena nadaljnja kazniva dejanja. Steffensen je povedal, da svojemu prijatelju ni nameraval povedati o svoji vpletenosti, vendar je bil v to prisiljen, potem ko je skupina De Glemte podala izjavo na spletu.

Umetnik bo ukradel mrtve pujske

Evaristti je bil presenečen, ko je izvedel, da je njegov prijatelj sodeloval pri kraji pujskov. "V soboto sem poklical policijo, da bi prijavil krajo pujskov in zaradi tega sem moral zapreti celotno razstavo - zato sem bil zelo razočaran, ko mi je Caspar povedal, da je bil vpleten v krajo," je dejal Evaristti. "Potem pa sem nekaj ur razmišljal o tem in ugotovil, da bodo tako prašički vsaj imeli srečno življenje," je še dodal umetnik.

Številne skupine za pravice živali so ob najavi avantgardne razstave glasno izrazile svoje nasprotovanje tej razstavi, obenem pa priznale resničnost njenega temeljnega sporočila. "Popolnoma razumemo ogorčenje Evarsttija," je dejala Birgitte Damm, tiskovna predstavnica organizacije Animal Protection Denmark. "Vendar se ne strinjamo, da je treba tri prašičke, tri posamezna živa bitja, stradati in jim preprečevati pitje, dokler ne umrejo. To je nezakonito in pomeni zlorabo živali." Evaristti pravi, da si je že zamislil nov način oživitve razstave - naslednjič bo ukradel mrtve pujske iz mesnopredelovalnih obratov.

Bili so najboljša skupina pri nas, ustvarili večne hite, nato pa izginili kot kafra (njihov član danes eden najbolj znanih Slovencev)

Novo na Metroplay: “Ljubljana ni najbolj varno mesto za vsa moja stilska izražanja!” | Metro minutke X Glasovi ponosa