Uredništvo | 21. 11. 2024, 18:30
Ste tudi vi opazili prezimujočo štorkljo? (Prvi 'sum' na prezimovanje doma prihaja iz Gorenjske)
Bele štorklje so ta čas običajno že v toplih krajih, kjer ostanejo vse do pomladi. Tako naj bi bilo, a vremenske razmere niso več takšne kot nekoč, kar vpliva tudi na potovanje ptic na jug.
"Tudi letos na društvu zbiramo podatke o prezimujočih štorkljah, vse pa nam bo uspelo zabeležiti le z vašo pomočjo. " Tako začenjajo svoj zapis na Facebooku Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS).
Dodali so, da prvi sum na prezimujoči par štorkelj prihaja iz Gorenjske, natančneje s Cerkelj na Gorenjskem. Domačini so opazili, da je po gnezditvi par štorkelj ostal v vasi. Štorklje pa prebivalci opažajo tudi v okolici Preddvora.
Kot doma prezimajoče štorklje se tretirajo osebki, ki so v lokalnem okolju opaženi med 15. novembrom in 15. februarjem. To je namreč obdobje, ko bi morale biti štorklje po vseh 'pravilih' že v toplih krajih.
A podnebne spremembe so naredile svoje, zime so tudi pri nas vse bolj mile, kar omogoča štorkljam preživetje brez dolgega potovanja. Že pred dvema letoma smo poročali o tem, da je doma ostalo rekordno število štorkelj.
Če je bilo to pred dvajsetimi leti zares nekaj izjemnega in nenavadnega, danes ni več tako. Štorklje namreč tudi pozimi najdejo dovolj hrane za svoje preživetje.
Na podatke o tem, kakšno je (bo) stanje letos, bo treba počakati do februarja. Pa tudi domov se štorklje vračajo vsako leto hitreje. Lani smo poročali o tem, da so nekatere zelo pohitele, v Sloveniji so jih opazili že 1. marca! Običajno se sicer štorklje pričnejo vračati konec marca.
Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah