Uredništvo | 2. 8. 2024, 14:21

Konec osamljenosti: levinja iz Živalskega vrta Ljubljana je dobila družbo (FOTO)

Levinja Živana se prijazno stisne k Čaji.

Petra Hrovatin, arhiv ZOO Ljubljana

Azijski levinji Čaji iz Ljubljanskega živalskega vrta se je pridružila nova levinja.

Levinja Čaja, ki je po slovesu samca Maksimusa ostala sama, je po štirih mesecih dobila novo družbo. Sredi julija se je živalski druščini pod Rožnikom pridružila levinja Jeevana. Po dveh tednih privajanja na novo okolje in spoznavanja v notranjih prostorih sta levinji v ponedeljek prvič skupaj družno pričeli spoznavati še zunanjo ogrado in sta sedaj vidni tudi obiskovalcem.

Jeevana je ena od 125 azijskih levov, kolikor jih danes v skupno 42 živalskih vrtovih, in tvori prvo ex-situ naravovarstveno populacijo te ogrožene podvrste levov izven Indije v vzrejnem programu Evropske zveze živalskih vrtov in akvarijev (EAZA). Nova levinja se je skotila v živalskem vrtu v Zürichu, ki je bil eden od treh, ki so v zgodnjih devetdesetih letih v Evropo uvozili prvih 9 azijskih levov iz Indije.

Levinja Čaja prvič v skupnem prostoru z novo levinjo Živano.

Levinja Čaja prvič v skupnem prostoru z novo levinjo Živano.

Petra Hrovatin, arhiv ZOO Ljubljana

Iz matičnega krdela je bila kasneje preseljena v ZOO Jaszbereny na Madžarskem. Ker je tudi ta levinja ostala sama, je bila s strani koordinatorja EAZA sprejeta odločitev, da obe petnajstletni levinji zrela leta preživita skupaj v Ljubljanskem živalskem vrtu.

Levinja je ob skotitvi dobila ime Jeevana. Kot nam je pojasnila veleposlanica Indije v Ljubljani, ga. Namrata S. Kumar, nova levinja nosi cenjeno in popularno hindi ime za deklice, ki pomeni »življenje«, »biti živ«, izgovori pa se kot dživana. Da ohranijo pomen in približek originalnemu imenu, na katero levinja tudi sliši, so se v ljubljanskem živalskem vrtu odločili, da bodo levinjo klicali Živana. 

Po medsebojnem pozdravljanju in spoznavanju mirno sobivata v ogradi.

Po medsebojnem pozdravljanju in spoznavanju mirno sobivata v ogradi.

Petra Hrovatin, arhiv ZOO Ljubljana

Čeprav indijsko populacijo levov uradna sodobna genetika uvršča med severnoafriško podvrsto, se od nje tudi nekoliko razlikuje po videzu ter načinu življenja. Raje kot v savanskem okolju se azijski levi zadržujejo v vlažnih mešanih gozdovih. Imajo skromnejšo grivo, so pa zato bolj poraščeni v pazduhah ter po kožni gubi na trebuhu in na konici repa.

Razlikujejo pa se tudi po načinu življenja, saj, za razliko od afriških, živijo v manjših krdelih, ki jih tvorijo predvsem posamične samice s svojimi mladiči, samci pa živijo ločeno, posamič ali v manjših skupinah. Levinji sta se zaenkrat lepo ujeli in spoprijateljili, kar pa ne pomeni, da si (že) enakovredno delita prostor pod soncem (v senci). 

Portret Živane.

Portret Živane.

Petra Hrovatin, arhiv ZOO Ljubljana

Živana je sedaj pripravljena, da sprejme prve ljubljanske obiskovalce, ki jo bodo najlažje prepoznali po tem, da je nekoliko večja od Čaje, močneje pa je odlakana tudi njena konica repa. 

Novo na Metroplay: Težava, s katero se soočajo številni, ima rešitev: "Pacient že zvečer lahko normalno funkcionira"