Znani so rezultati pregleda poginulih divjadi v Sloveniji v letu 2024 (en podatek je zelo skrb vzbujajoč)

7. 1. 2025, 11:00 | Uredništvo
Deli
Znani so rezultati pregleda poginulih divjadi v Sloveniji v letu 2024 (en podatek je zelo skrb vzbujajoč) (foto: Profimedia)
Profimedia

Inštitut za patologijo, divjad, ribe in čebele Veterinarske fakultete v Ljubljani je v letu 2024 pregledal 72 trupel divjadi. Kakšne so ugotovitve?

Lovska zveza Slovenije je na svoji spletni strani objavila rezultate o zdravstvenem stanju divjadi v Sloveniji v letu 2024. "Na Inštitutu za patologijo, divjad, ribe in čebele Veterinarske fakultete v Ljubljani so v letu 2024 opravili 72 patoanatomskih pregledov trupel ali organov prostoživečih živali, ki so jih prejeli iz 48 različnih lovskih družin," so zapisali v uvodu.

Pregledali so osem različnih vrst, ki so bile različnih starosti in spolov (srnjad, gams, lisica, divji prašič, poljski zajec, jelen, jazbec, muflon). Največ med njimi je bilo srnjadi in gamsov. Kaj pa pravijo rezultati? Kot vzrok pogina ugotavljajo bolezni, povzročene od notranjih zajedavcev, močno pa so živali okužene tudi z zunanjimi zajedavci.

živali divjad Lovska zveza Slovenije pogin bolezni

Slovenske lisice imajo v svojih telesih visoke koncentracije ostankov rodenticidnih pesticidov.

Profimedia

"Narašča število primerov, kjer so vzrok pogina oz. slabega zdravstvenega stanja t. i. septikemične bakterije oz. bakterije povzročiteljice gnojenja," so zapisali na Lovski zvezi Slovenije. Prvič so lani v Prekmurju potrdili prisotnost ameriškega metljaja, in sicer pri jelenu, damjaku in srni. "Okužba z zajedavcem povzroča izrazite spremembe jetrnega tkiva vseh pri nas živečih cervidnih vrst," so zapisali na omenjeni spletni strani. 

Dramatičen posnetek divjanja požarov pri Los Angelesu (VIDEO)

Prvič pa so uspešno izvedli tudi študijo na lisicah, in sicer o pojavnosti strupov za zatiranje glodavcev. Ob tem so v Lovski zvezi Slovenije opozorili:

"Kot zanimiv, vendar skrb vzbujajoč rezultat raziskave navajajo statistično višje koncentracije ostankov rodenticidnih pesticidov z antikoagulantnim delovanjem v jetrih slovenskih lisic, kot v primerljivih raziskavah v Evropi in svetu, kar odkrito opozarja na znaten okoljski problem sekundarnih zastrupitev v naši državi in regiji."

Ali veste, kakšna je povprečna življenjska doba živali, namenjene za krzno?

Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"