Uredništvo | 18. 7. 2024, 18:30
Znanstveniki 24 ur na dan s kamerami spremljajo 'mega brlog' z 2000 klopotačami! (Poglejte posnetke)
Ena strupena klopotača je za večino nočna mora, kaj šele več njih na kupu. In to v enem brlogu. Za znanstvenike pa je to prava najdba.
Na severu ameriškega Kolorada je območje, polno skalnih razpok in kot tako idealno okolje za klopotače, ki jih tam ne manjka. Znanstveniki s kalifornijske Polytechnic State University so tam našli brlog, v katerem živi prek 2000 klopotač in ga v raziskovalne namene opremili s kamerami.
Kot je dejala Emily Taylor iz omenjene univerze, točne lokacije niso in ne bodo izdali iz povsem varnostnih razlogov - da držijo stran tako oboževalce klopotač, ki bi se jim želeli preveč približati, kot tudi sovražnike, ki bi jim želeli škodovati.
Kamere jim bodo na povsem nemoteč način pomagale zbirati podatke o klopotačah. Na ogled so javnosti (tukaj) in kot je dejala Taylorjeva, jim to zelo pomaga pri raziskovanju, saj jih nemalokrat opazovalci opozorijo na kakšno nenavadnost, zanimivost.
Verjeli ali ne, v brlogu so ta trenutek samo breje kače, predvidoma v avgustu pa pridejo na svet mladiči. Kot je še dejala Taylorjeva, so klopotače dobre mame in nasploh gre za zelo družabna bitja, kar dokazujejo posnetki. Laično oko morda tega ne bo znalo razbrati in njihovega premikanje in obnašanja, znanstveniki pač.
Klopotače so sicer človeku nevarne, a na tem območju redko pridejo v stik z njim. Nase opozarjajo s tipičnim klopotanjem. Prehranjujejo se z glodavci, ptiči in drugimi plazilci.
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi