A. B. | 5. 9. 2022, 14:58 | Vir: STA

Ivo Boscarol novi lastnik ljubljanskega Koloseja: se bomo tja še lahko vrnili na ogled filmov?

Bobo/BTC CITY/fotomontaža

Večmilijonski posel, ki je sledil mnogim zapletom pri prodaji Kolosejeve stavbe, nekoč pod vodstvom Sergeja Racmana, je le končan. Kakšni so načrti novega lastnika? 

Nekdanji lastnik podjetja Pipistrel Ivo Boscarol je po poročanju Financ na drugi dražbi za 6,4 milijona evrov kupil stavbo Koloseja v ljubljanskem BTC. Varščino so vplačali trije upniki.

Poleg kinodejavnosti bi Boscarol po navedbah časnika v objektu rad vzpostavil neke vrste družabno-poslovni center, v katerem bi potekali različni zabavni dogodki.

Skupno je Boscarol po poročanju Financ dobil 10.000 kvadratnih metrov zemljišča v ljubljanskem BTC, na katerem stoji leta 2001 zgrajeni kinocenter z 12 dvoranami, poslovnimi prostori za gostinsko dejavnost in pisarnami. Skupno ima objekt 14.513 kvadratnih metrov neto tlorisne površine.

Plačal manj od tržne ocene 

Tržno vrednost objekta je cenilec ocenil na 7,6 milijona evrov, za kolikor so Kolosej prodajali na prvi neuspešni dražbi sredi aprila letos. Tokrat so varščino vplačali trije upniki. Poleg podjetja Boscarol še družba Ledava investicije, ki je glavna upnica Koloseja, in družba BTC, ki je imela predkupno pravico, a je ni uveljavila.

Boscarol je prisotnim na dražbi povedal, da bo dal vse od sebe, da spiše novo pozitivno zgodbo. Glavni izvršni direktor BTC Damjan Kralj je za časnik povedal, da v družbi BTC Boscarola cenijo. "Takemu partnerju lahko samo izrečem dobrodošlico. Veselimo se skupnega soustvarjanja," je dodal.

Boscarol je sicer ustanovitelj proizvajalca lahkih električnih letal, podjetja Pipistrel. V začetku letošnjega leta ga je za približno 218 milijonov evrov prodal ameriškemu konglomeratu Textron. Boscarol sicer ostaja 10-odstotni lastnik Pipistrela, a naj bi po dveh letih Textron kupil tudi ta delež.

Stavba Koloseja do zdaj deležna mnogo zapletov 

Kolosej je bil na prodaj iz stečaja podjetja Kolosej kinematografi, ki ga je lastniško obvladoval Sergej Racman. Zapleti s Kolosejevo stavbo so vrsto let zaposlovali upnike, organe pregona in stečajnega upravitelja. Največja upnica Koloseja je bila pred več kot desetletjem takrat še državna NLB, ki je svoje terjatve pozneje prodala Ledavi investicije; ta ima danes na stavbi vpisanih za okoli 16,5 milijona evrov hipotek, navaja časnik.

Spletno mesto/BTC CITY/Kolosej

Do glavnega zapleta je prišlo leta 2014, ko je zaradi neplačevanja obveznosti NLB kot glavna upnica Koloseja poskušala z notarsko izvršbo stavbo prodati.

Racman, ki je vodil Kolosej, se je takrat pritožil na ustavno sodišče, ki mu je ugodilo in prodajo zaradi neustavnosti nekaterih členov zakona o finančnih zavarovanjih, ki je urejal notarsko izvršbo, ustavilo.

NLB je zato vložila predlog za stečaj Koloseja, Racman pa je še pred odločitvijo sodišča nepremičnino skupaj s hipotekami prodal povezani družbi SIP nepremičnine. V prodajni pogodbi sta se prodajalec in kupec dogovorila, da bodo SIP nepremičnine kupnino 15 milijonov evrov plačale v štirih letih, do 13. novembra leta 2018.

Ker kupnina za Kolosej ni bila nikoli plačana, se je stavba vrnila v stečajno maso družbe Kolosej kinematografi. V stečaju podjetja je 78 upnikov prijavilo za 124,3 milijona evrov terjatev, od tega jih je stečajni upravitelj priznal za 99,2 milijona evrov. 

Predaja se ne bo zgodila kar čez noč 

Preden bo Boscarol prevzel nepremičnino, bo steklo še nekaj postopkov. Sodišče bo moralo najprej izdati soglasje k sklenitvi kupoprodajne pogodbe, kjer zapletov ni pričakovati.

Bobo

Nato bo, po plačilu kupnine, sodišče izdalo še sklep o izročitvi nepremičnine kupcu, še poročajo Finance. Na oba sklepa so možne pritožbe, ki utegnejo zavleči proces prenosa nepremičnine na novega kupca.

Novo na Metroplay: Tomi Meglič o globoki ustvarjalnosti, otroštvu in očetovstvu