Š. Š. | 28. 12. 2022, 19:12

Zakaj mora na prehodu iz starega v novo leto na vhodnih vratih viseti čebula?

Profimedia/fotomontaža

Različne kulture se ob prehodu iz starega v novo leto držijo različnih običajev, ki naj bi prinašali srečo in odganjali negativno energijo. Prvega januarja nikar ne perite oblačil.

Nekateri pred novim letom temeljito pospravijo vse stanovanje (na Japonskem je to skoraj nujno), drugi se lotevajo drugačnih ukrepov. Vse z mislijo na čim lepše leto, ki prihaja.

  • Čebula na vhodnih vratih

Za Grke je čebula simbol sreče in plodnosti. Na silvestrovo družine nad svoja vrata obesijo snope čebule, ki naj bi po njihovi tradiciji v novem letu prinašala blaginjo. Nekateri gredo še dlje in otroke na prvi dan novega leta zbudijo tako, da jih s čebulo (ki je visela na vratih) nežno udarijo po glavi.

Profimedia

  • Okna in vrata na stežaj

Še en zanimiv običaj je odpiranje oken in vrat na stežaj točno ob polnoči. Tako vse slabo izpuhti iz hiše in tako se naredi prostor za novo in sveže. Četudi je bilo slabega preveč, pa naj okna ne bodo odprta predolgo, da ne bo izpuhtela tudi vsa toplota.

  • Ropotajte, kolikor lahko

V nekaterih kulturah verjamejo, da je treba opolnoči v novo leto vstopiti s povzročanjem hrupa. Vzemite posode, pokrovke in kuhalnice in brez slabe vesti ropotajte ter tako preženite zle duhove iz vašega doma.

  • Limone odganjajo zle duhove

Namesto čebule nekateri na vhodna vrata obesijo – limono. Ta naj bi namreč odganjala zle duhove in poskrbela, da bo šel dom v novo leto povsem očiščen vsega negativnega.

  • Nikar ne perite perila

Prvi januar je po nekaterih verovanjih najslabši dan za pranje perila. S tem tvegate, da boste odplaknili tudi vse dobro, kar vam je namenilo leto 2023. Bojda pa nošenje novih oblačil na novega leta dan prinaša uspeh. Če v žep še nekaj zatlačite, je to skoraj že zagotovoljeno. Prazni žepi 1. januarja namreč odsevajo tako stanje skozi vse leto.        

Novo na Metroplay: Tomi Meglič o globoki ustvarjalnosti, otroštvu in očetovstvu