D. D. | 7. 9. 2023, 10:10

Za družino iz Prevalj nov šok: ostali brez hiše, škode za pol milijona evrov, ko so se obrnili na zavarovalnico, pa ...

Facebook/Dr. Matic Tasič - župan Občine Prevalje

Najprej so ostali brez vsega, nato pa doživeli še eno velikansko razočaranje.

Uničujoče poplave, ki so večji del Slovenije prizadele v začetku avgusta, so poškodovale domove številnim Slovencem. Ena bolj pretresljivih zgodb prihaja iz Prevalj, kjer je reka pogoltnila hišo družine Fužir. Tam, kjer je nekoč stal njihov dom, so danes le še ruševine. 

Prevaljčanka Gabrijela Fužir že 30 let živi v Kanadi, z možem pa vsako leto vsaj za dva meseca prideta v domače kraje. "Veste, to hišo so moji starši zgradili z lastnimi rokami med letoma 1975 in 1980, primerna je za tri družine. To je moj dom in čez nekaj let sva se nameravala vrniti za vedno," je kmalu po poplavah za N1 povedala skrušena Fužirjeva. 

Prevalje je le eno izmed mest, v katerem so poplave naredile veliko škode.

Prevalje je le eno izmed mest, v katerem so poplave naredile veliko škode.

Borut Živulovič/BOBO

Niso verjeli, da se lahko kaj takšnega zgodi

Skoraj en mesec po šoku pa je sledil nov boleč udarec - kljub temu, da škoda znaša približno 500.000 evrov, bodo za hišo in premičnino od zavarovalnice dobili zgolj 11.000 evrov oziroma 20.000 evrov še s stroški za čiščenje in začasno namestitev. Znesek po besedah Fužirja pokrije le pet odstotkov tistega, kar so izgubili. 

V primeru, da bi škoda nastala zaradi požara, strele, eksplozije, viharja ali toče, kar je zajeto v osnovnem zavarovanju, bi Fužirjevi dobili 553.000 evrov za objekt in 110.600 evrov za premičnine. 

Kot smo že pisali, zavarovalnice običajno ponujajo tri pakete, v osnovnem pa ponavadi poplava ni krita. Večji kot je paket, višje je kritje za poplavo. Fužirjevi so za zavarovanje skupaj še z nekaterimi zavarovanimi nevarnostmi plačali 633 evrov letne premije. Če bi plačali 250 evrov več, bi imeli objekt in premičnine zavarovane enako kot v primeru požara, navaja 24ur. 

"Ves čas smo imeli na tak način zavarovano. Prej ni bilo nikoli poplavljeno. Niti nismo verjeli, da bi se lahko kaj takšnega zgodilo," je dejal Fužir

Bodite pozorni na droben tisk

Fužirjeva zagotovo nista edina, ki si niti predstavljati nista mogla, kaj ju bo doletelo in da bi bilo pametno skleniti drugačno, bolj obsežno zavarovanje. Kot pravi direktorica slovenskega zavarovalnega združenja Maja Krumberger, po nekaterih ocenah kar tretjina stanovanjskih objektov v Sloveniji sploh ni zavarovanih. Med tistimi, ki svoj dom zavarujejo pa je veliko takih, ki se odločijo za cenovno ugodnejše osnovne police, ki poplave ne krijejo.

Veliko objektov sploh ni zavarovanih.

Veliko objektov sploh ni zavarovanih.

Profimedia

"Cena za te višje pakete, ki ponujajo zavarovanje na vrednost objekta, je zelo visoka, zato se stranke zanje večinoma ne odločajo. Premije za hišo znašajo od 400 do 900 evrov, če pa bi izbral paket, ki ima poplavo na zavarovalno vsoto hiše, so pa premije precej precej višje," pravi Samo Ravnikar, zavarovalni zastopnik v podjetju Avalon Tim.  Na žalost je znano, da se posameznik glede zavarovanja velikokrat opeče, zato na Zvezi potrošnikov Slovenije opozarjajo, da je treba biti pri sklepanju katerih koli zavarovanj, pozoren na droben tisk v pogodbi. 

Ravno v primeru poplav je bilo veliko razočaranj, ko so ljudje mislili, da imajo hišo zavarovano za poplave, a so ugotovili, da je krit samo izliv, kar pa ni isto. "Potrošnik lahko misli, da ima zavarovano celotno hišo, potem pa vidi, kdaj so zadeve izključene," pravijo na ZPS

Po prvih ocenah naj bi zavarovalnice zaradi letošnjih naravnih nesreč, neviht s točo in poplav izplačale 370 milijonov evrov. 

Kot zanimivost: skupaj so plačane odškodnine za vse škodne dogodke, ki so jih povzročile naravne nesreče od leta 2006 do leta 2020, znašale 850 milijonov evrov, največji delež plačanih odškodnin pa predstavljajo škode na nepremičninah, sledijo škode na avtomobilih.

Novo na Metroplay: Tomi Meglič o globoki ustvarjalnosti, otroštvu in očetovstvu