P. F. | 25. 4. 2024, 13:00

Se odpravljate na počitnice s psom? To so nujne stvari, na katere ne smete pozabiti!

Profimedia

Pripravili smo seznam stvari, ki jih morate postoriti, preden se na izlet odpravite s psom.

Se s svojim hišnim ljubljenčkom odpravljate na težko pričakovane počitnice? Dopustniški izleti s psom so lahko zelo zabavni, saj so psi odlični spremljevalci na poti, vendar to zahteva tudi obveznosti in predpriprave. 

Kot premislite, kaj boste s seboj vzeli vi in kaj vi potrebujete, morate enako storiti tudi pri psu. Preverite, na kaj morate misliti pred potovanjem in na kaj paziti med samim izletom. 

1. Pred daljšim izletom opravite pregled pri veterinarju. 

Pomembno je, da se vaš ljubljenček na pot odpravi povsem zdrav.

2. Preverite veljavnost pasjega potnega lista

Preglejte dokumente, ki jih ima vaš pes, in preverite, kaj vse potrebujete, da vam birokracija ne prepreči užitka na poti. Za daljše potovanje se priporoča tudi ureditev zdravstvenega zavarovanja za psa. 

Na dan odhoda naj pes je štiri ure pred začetkom potovanja.

Na dan odhoda naj pes je štiri ure pred začetkom potovanja.

Profimedia

3. Poiščite kraje, ki so psom prijazni

Nastanitve, restavracije, trgovine, plaže ... nekateri objekti so psom prijazni, drugi pa jih zavračajo. Obstajajo aplikacije, ki vam pomagajo ugotoviti, kje je vaš ljubljenček dobrodošel, za prvo pomoč pa je vedno primeren tudi Google. 

4. Prva vožnja naj bo kratka

Vaš kuža ni vajen vožnje z avtom? Na njegovo prvo pot se nikar ne odpeljite nekam daleč, ampak začnite s kratkimi razdaljami. Preverite, kakšna je njegova reakcija med vožnjo. Nekateri psi se je namreč zelo bojijo in jim avto predstavlja hud stres. 

5. Slabost med vožnjo

Nekaterim psom postane med vožnjo slabo, zato je dobro obiskati veterinarja in si priskrbeti tablete proti slabosti, če veste, da vaš sopotnik spada med občutljive trebuščke. 

6. Lahek obrok pred vožnjo

Na dan odhoda naj pes je štiri ure pred potovanjem. Bolje je, da se ne usede v avto s polnim želodcem.

Pogosto se ustavljajte na mestih, kjer lahko pes opravi potrebo.

Pogosto se ustavljajte na mestih, kjer lahko pes opravi potrebo.

Profimedia

7. Nujni pripomočki

V pasjo potovalko vključite: povodec, rezervni povodec, ovratnico z obeskom, ki naj ima nujno vgravirano vašo telefonsko številko, posodico za vodo, steklenico za vodo, posodico za hrano, igrače, vrečke za iztrebke, posteljico, hrano ter nujna zdravila za poškodbe in zajedavce.

8. Pes mora biti tudi v avtu varen

Boks, varnostni pas ali mreža - poskrbeti morate za varnost psa v avtu. Ponekod lahko prejmete tudi velike denarne kazni, če pes ni tako ali drugače pripet. Priporočljivo je, da sedeže prekrijete z vodoodpornim pregrinjalom - za vsak primer, če pes v avtu bruha.

9. Zamotite dolgčas

Potovanje je lahko za nekatere pse nadležno, dolgočasno ali stresno, zato se moramo pripraviti na to, da ne bodo vedno samo mirno in pridno sedeli na mestu. S seboj vzemite bikovke ali igračo za grizenje, s katero psu preusmerite pozornost in mu date nekaj za početi. 

Če se na izlet odpravljate poleti, skrbite, da vašemu psu ni preveč vroče.

Če se na izlet odpravljate poleti, skrbite, da vašemu psu ni preveč vroče.

Profimedia

10. Pes naj ne izteguje glave skozi okno

Iztegovanje pasje glave skozi okno je lahko zelo nevarno, in čeprav je prisrčno videti v filmih, naj tega vaš pes nikakor ne počne. Ne želite vedeti, kakšne nesreče se lahko pripetijo. 

11. Redni odmori

Tudi če vas ne tišči lulat, morate misliti na svojega psa. Pogosto se ustavljajte na mestih, kjer lahko pes opravi potrebo, priložnost pa izkoristite tudi za to, da mu ponudite svežo vodo in raztegnete tačke s kratkim sprehodom.

12. Preverite temperaturo

Če se na izlet odpravljate poleti, skrbite, da vašemu psu ni prevroče. Priskrbite mu odejo, ki hladi ob stiku s pasjimi tačkami, v hujši vročini pa se lahko zatečete k pasjim plaščkom, ki jih zmočite v vodi. S tem sprožite hlajenje pasjega telesa. V mrzlih zimskim časih lahko uporabite tople plaščke. Avto imejte segret ali ohlajen na primerno temperaturo.